0

پوست و مو

اسکارهای به جا مانده پس از سوختگی یا اسکار کلوئید

اکتبر 14, 2016 در 6:05 ق.ظ توسط

علت به وجود آمدن اسکار پس از سوختگی و اسکار کلوئید چیست؟
سوختگی نوعی از جراحت است که در اثر حرارت ، برق ؛ مواد شیمیائی ، نور ، تشعشع یا سایش به وجود می آید. بسیاری از سوختگی ها فقط پوست را درگیر می کنند (بافت ایپدرم و درم ) . درمان جراحات سوختگی به دلیل شیوع ، دردناکی ، و ایجاد اسکار ناتوان کننده بسیار مهم است. جمع شدگی در محل سوختگی تحت عنوان انقباض در پوست در سوختگی درجه دو یا درجه سه زمانی تفاق می افتد. که پوست می سوزد ، پوست مجاور آن ناحیه مربوطه را می کشد که به جمع شدگی ختم می شود.az-beyn-bordan-jaye-sokhtegi

چگونه می توان اسکار سوختگی را درمان کرد؟
چالش مطرح در درمان محل سوختگی در قالب دسته بندی انواع آن شامل اسکارهیپرتورفیک (پوست اضافی) کلوئید و پیگمانتاسیون (لک) می باشد. این اسکارها به مرور زمان ضخیم می شوند.
اسکار سوختگی پوست از انواع بسیار پیچیده صدمات ظاهری پوست به شمار می رود و درمان آن تا کنون بسیار دشوار بوده است و عملا با انجام جراحی های زیبائی پوست به میزان کمی بهبود قابل دست یابی است . ناراحتی های ناشی از این عارضه گاها تمامی عمر با بیمار همراه است به خصوص اگر پوست سالم مجاور آن تمایز دو ناحیه آشکارتر نشان دهد. از آنجائی که با گذشت زمان اسکارها پیر شده و پایدارتر می شوند بافت های فیبروز شده (فیبری شده) آن ها چروکیده شده و مقاومت بیشتری در مقابل کشیده شدن طبیعی از خود نشان می دهند و می تواند باعث محدودیت حرکتی در انگشتان ، بازو ، پاها ، گردن و بسیاری از اندام های دارای حرکت گردد. morghebat-az-zakhm-sokhtegi
آثار به جا مانده از سوختگی مجموعه ای از انواع عوارض پوستی مانند کاهش یا افزایش رشد سلولی پوست ، ایجاد کلوئید همراه با افزایش رنگدانه یا لک های پررنگ در پوست باشد. اسکار سوختگی معمولا اغلب ضحیم شده و بسیار سخت می شوند و با بالا رفتن سن وضعیت بدتر نیز می گردد.
استفاده از طب بازسازی پوست در کنار سایر اقدامات جراحی زیبائی می تواند افق های جدیدی را برای بیماران باز کند. در مقابله با آثار و علائم پوستی ، با استفاده از طب بازسازی فاکتورهای طبیعی بدن در موضع ضایعه دیده فعال شده و در روند سلول سازی طبیعی بدن التیام و درمان پوست انجام می گیرد.درمان اسکارهای به جا مانده پس از سوختگی یا اسکار کلوئید با پزشکی بازسازی سلولی:
در پزشکی بازسازی سلولی اسکار باقی مانده از سوختگی، از مکانیسم التیام طبیعی جراحت بهره گرفته می شود به نحوی که در طی درمان کلاژن جدید در پوست ساخته شده و الاستین جای گذاری می گردد (کلاژنسیس) ، عروق کاپیلاری تشکیل شده (آنژیوژنسیس) و سلول های جدید پوستی ایجاد می گردد.
دو فرآیند بسیار مهم که ساخت کلاژن ( کلاژنسیس) و رگ زائی (آنژیوژنسیس) نام دارد باعث پر شدن حفره های ناشی اسکارهای آتروفیه (سلول های از دست رفته بافت) شده و بافت جدید تشکیل می گردد. در این بین ایجاد عروق مویرگی ( کاپیلاری ) به میزان قابل ملاحظه ای گردش خون را بهبود می دهد که خون لازم را برای بافت جدید تامین می کند و در نهایت التیام پوست را حمایت می کند.darman-sokhtegi
تا پیدایش پزشکی بازسازی سلولی هیچ روشی لایه برداری یا غیر لایه برداری پوست برای تحریک ساخت و ساز کلاژنی (کلاژنسیس) و آنژیوژنسیس ارائه نشده بود . در واقع بسیاری از روش های لیزر فراکشنال نیز نمی تواند نتایج مورد انتظار را ایجاد کند زیرا اشعه گرم لیزر باعث ذوب مویرگ ها و سایر اجزای بافتی می شود . این امر رشد مویرگ های جدید را که برای رشد و نمو بافتی الزامی می باشد ، سرکوب می کند.
در صورتی که از پزشکی بازسازی سلولی به نحو صحیح استفاده شود و آماده سازی لازم بیمار انجام شده باشد نتایج نشان می دهد که علائم سوختگی تا 80% التیام یافته و شواهد افزایش کلاژنی و الاستین در پوست و 45% افزایش ضخامت در پوست قابل دست یابی است. . به این علت که فیبرهای کلاژنی و مویرگ های جدید برای بلوغ به زمان نیاز دارند در درمان به کار رفته بازسازی سلولی باید با توجه به تغییرات و بهبود هیستولوژیک بیمار صورت می گیرد. دوره درمانی معمولا 12 ماه طول می کشد.

پوست و مو

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید