0

پوست و مو

تعاریفی از انواع ناراحتی های پوستی

نوامبر 2, 2016 در 4:42 ب.ظ توسط

 

۱۱.استی توما

استی توما نام دیگر غده چربی است که در اثر تجمع چربی به صورت توده در پوست به وجود می آید . معمولا عارضه استی توما در سر ، صورت ، گردن و پشت بدن به وجود می آید . استی توما ممکن است به اندازه یک عدس و یا به بزرگی یک پرتقال باشد .

۱۲.کوپروز و کبودی زیر چشم

اگر در سیستم گردش خون در بدن اختلال هایی به وجود بیاید ، اثراتی از آن در زیر پوست به صورت اجتماعی از مویرگ های خونی قابل رویت دیده می شود که به آن کوپروز گویند .

کبودی دور چشم می تواند بر اثر بیماری های داخلی یا ژنتیکی باشد . به هر حال کوپروز و کبودی دور چشم با التهابات داخلی بدن و با ناراحتی های عصبی ، رژیم های شدید غذایی و تابش نور خورشید تشدید می شود . برخی کرم ها برای معالجه و لوازم آرایش مناسب وجود دارند تا اثر کبودی و کوپروز را کم رنگ جلوه دهند . اما برای کعالجه اساسی به پزشک متخصص مراجه شود .

 

۱۳.ترک پوست

در صورت کم شدن و یا از بین رفتن چربی پوست ، ترک ایجاد می شود . در اثر سرمتا و خشکی هوا نیز پوست بدن با از دست دادن اب خشک شده و قابلیت انعطاف خود را از دست می دهد و ترک می خورد. در خانم های باردار نیز ترک هایی به روی پوست آنها ایجاد می گردد که عامل این امر ، وضعیت بد ارتجاعی پوست است.استفاده از رژیم غذایی مناسب و متعادل در دوران بارداری این عارضه را کمنر می کنئ .

ترک پوست معمولا به روی لب ها ، بین انگشتان و پاشنه پا دیده می شود که علل به وجود آمدن آن آنها متفاوت است .به عنوان مثال ترک لب ها بر اثر سرما ، خشکی ، تب و مصرف آنتی بیوتیک ها ایجاد می شود . در حالی که ترک انگشتان پا بر اثر رطوبت ایجاد می شود . افرادی که مدت زمان طولانی کفش و یا جوراب به پا دارند بر اثر عرق پا چوست بین انگشت های آنان ترک خورده که متاسفانه با عفونتهای قارچی توام می گردد .

poost11

۱۴.اگزما

اگزما یک نوع بیماری پوستی است که به دو صورت مرطوب و خشک ظاهر می شود . در نوع مرطوب، دانه های ریز مانند تاول روی پوست ایجاد می شود که در صورت پاره شدن ترشحات زرد رنگی از آن خارج می شود . در نوع اگزمای خشک ترشحات زرد رنگ وجود ندارد . اگزما پس از خشکی بیش از حد پوست ، تغییر رنگ ، خارش و سوزش ، پوسته پوسته شدن و قرمزی و حتی گاهی بعد از ترک خوردن پوست ایجاد می شود . در اگزمای حاد ، ورم و غفونت نیز دامنگیر می شود .

عوامل محیطی در ایجاد اگزما رطوبت پایین ، تماس مکرر با مواد شیمایی و نحریک کننده و شستوی بیش از حد و معالجه کردن انواع آکنه ، جوش ، ترک پوست می باشد . در نواحی از بدن که با محیط بیرون تماس ندارند مانند زیر پستان ها و کشاله ران ، اگزما به علت وجود قارچ پدید می آید . دیده شده در مناطق روستایی ، تماتس با پشم حیوانات ، پر پرندگان ، گل ها ، رنگ ها نیز موجب اگزما می شوند . گویا کمبود چربی ، ویتامین بی کمپلکس و ، مس و ید نیز در بدن موجب اگزما می شود . با مراجعه به پزشک متخصص و رعایت رژیم غذایی از جمله مصرف گوشت ماهی جگر زرده تخم مرغ خامه توصیه می گردد .

 

۱۵.کهیر

کهیر بر اثر تورم پوست خارجی ( درم ) ایجاد می شوند . که برجستگی های قرمز رنگی هستند که نمایان گر واکنش های دفاعی بدن نسبت به محیط اطراف خود می باشند . ۱۰ تا ۲۰ در صد مردم در طول عمر خود دچار کهیر می شوند . کهیر حاد در کودکان و نوجوانان شیوع بیشتری دارد . آلرژی ، شایع ترین علت کهیر است . کهیر به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود . کهیر حاد در طول دوره کمتر از ۶ هفته و کهیر مزمن بیش از ۶ هفته طول می کشد .

کهیر آفتابی چند دقیقه تا چند ساعت پس از اشعه آفتاب ایجاد می شود . کهیر درموگرافیسم چند دقیقه پس از مالش شدید یا خراشیدن پوست ایجاد می شوند که می تواند با مصرف داروها و یا گال ارتباط داشته باشد .

کهیر سرمایی به دنبال غوطه ور شدن در آب سرد و یا تماس با هوای سرد ایجاد می شود و کهیر کولنیژیک در نتیجه دمای پوست بر اثر استحمام و یا فعالیت بدنی ایجاد می شود که معمولا در قسمت بالای سینه و گردن سینه شایع تر است . مصرف مواد غذایی مل بادنجان سیاه ، توت فرنگی ، گوجه فرنگی ، انواع شکلات و نیز مصرف داروهای ی چون پنی سیلین ، کدئین و انواع آنتی بیوتیک ها موجب کهیر می شوند . معمولا مصرف آنتی هیستامین و حذف و پرهیز از علت کهیر در درمان آن موثر است .

poost10

  1. تعرق بیش از حد و غیر طبیعی

غدد عرق یکی از مهمترین غدد در عین سادگی ساختمان اعمال بسیار پیچیده و مهمی را انجام می دهند . در صورت عدم انجام صحیح وظایف خون ، بدن ما در عرض چند ساعت دچار صدمات غیر قابل جبرانی می شود . غدد عرق به منزله سوپاپ های اطمینان کوچکی هستند که حرارت اضافی را با دمای محیط و فعالیت بدن دفع می کند . همچنین بسیاری از مواد زاید از جمله ترکیبات اوره از این غدد دفع می شوند .

از آنجایی که غدد عرقی، سطحی ترین اعضای بدن به شمار می روند تحت تاثیر شدید عوامل داخلی بدن هستند . یعنی کوچکترین اختلال ارگان داخلی بدن تاثیر مستقیم روی عملکرد غدد عرق می گذارد . به طور مثال اضطراب باعث افزایش تعریق کف دست می شود . ترس و واهمه نیز باعث نشستن عرق سرد به روی پیشانی می شود . نوع ترشحات و رنگ بوی عرق ها ، بر اثر بیماری ها درونی دچار تغییراتی می شوند که گاهی برای انسان آزار دهنده است . به عنوان مثال لکه زرد رنگی به روی لباس های زیر باقی می ماند و یا عرق بد بویی از بدن مستاعد می شود که ممکن است شخص را در روابط اجتماعی دچار مشکل کند . به طور کلی دو نوع غدد آکرین و آکوپرین در بدن وجود دارد . در پیشانی ، کف دست و پا غدد آکرین وجود دارد که ترشح این غدد بدون بو است . اما در ناحیع زیر بغل نوک پستان و ناحیه تناسلی غدد آپوکرین وجود دارد که این غدد توسط باکتری ها تجزیه می شود و باعث ایجاد بو هستند . همان طور که قبلا ذکر شد عرق مفرط ممکن است به علت بیماری های متابولیحک و عفونی ، مصرف برخی داروها یائیگی و برخی مواد غذایی مثل سیر و پیاز باشد . استفاده از صابون های بوبر ، دئودرانت ، مام ، رعایت بهداشت ، پایین آوردن رطوبت محیط زندگی ، پوشیدن لباس های زیر نخی و عدم مصرف مواد غذایی ادویه دار به برطرف کردن بوی عرق کمک به سزایی می کند .

عرق سوز

یکی از عوارض تعرق زیاد عرق سوز است این عارضه معمولا در نقاط چین دار و مناطقی که با هم در تماس هستند مانند کشاله ران ، محل بخی ها زیر بغل و محل چانه با مقنعه و روسری دیده می شود . عرق سوز نوعی التهاب پوتی است و معمولی ترین علت آن گرما و رطوبت می باشد .

 

۱۷.تبخال

تبخال ابتدا با خارش و سوزس به صورت تاول ظاهر می شود . علت اصلی تبخال ویروس است و می تواند قابل انتقال از راه تماس های نزدیک و یا بوسیدن باشد . این عارضه معمولا به روی لب چانه و گونه ایجاد می شود و یک تا دو هفته باقی میماندو رفته رفته با گذشت زمان از بین می رود ولی از آنجا که عامل ایجاد ویروسی است در سلول های عصبی باقی می ماند و در اثر سرما تب قبل از قاعدگی و هیجان و ترس شدید بروز می کند .

تبخال نباید دست کاری شود و یا از تماس دست آلوده به تبخال با اطراف چشم جا خودداری نمود زیرا تبخال اطراف چشم اطراف چشم منجر به التهاب شدید و یا کوری چشم می شود . تمیز نگه داشتن اطراف آن و برخی پرهیز غذایی و مراجعه به پزشک متخصص توصیه می گردد .

poost6

۱۸.خال

خال از زمان توبد بر روی پوست ایجاد وجود دارند و بهگونه های مختلف و معمولا به رنگ قهوه ای مشاهده می شود .

بعضی از خال ها به تدریج بزرگ شده و مو در می آورند و برخی دیگر به تدربج کم رنگ شده و نهایتا از بین می روند . رنگ خال ها در اثر حاملگی و گاهی در بلوغ بزرگتر و تیره تر می شوند .

۱۹.سائیدگی پوست

بر اثر مالش شدید حوله با پوست صورت سائیدگی به وجود می آید که موجب آسیب دیدگی و تحریک پوست می شود . برای خشک کردن پوست صورت و یا بدن حوله را بروی پوست نکشید. اجازه دهید حوله رطوبت بدن شما را جذب کند.

راههایی که در زیر می آید در پیشگیری از سائیدگی پوست موثر می باشد .

از الیاف مصنوعی استفاده نکنید

از باند کشی استفاده کنید

لباس های چشبان بپوشید

بدن خود را چرب کنید

از پودر استفاده کنید

پوست و مو

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید