0

پوست و مو

علائمی که نشان می‌دهد دیگر نباید موهایتان را رنگ کنید

اکتبر 2, 2016 در 11:14 ق.ظ توسط

زنان کمی هستند که از سفید شدن مویشان خوشحال می‌شوند و از آن استقبال ‌می‌کنند. وقتی شروع می‌کنید به رنگ کردن موها، از کجا تشخیص می‌دهید که چه میزان رنگ برای آن کافی است و چه وقت باید این کار را کلا کنار بگذارید. در اینجا به مواردی اشاره می‌کنیم که در صورت مواجهه با آنها بهتر است قید رنگ کردن موهایتان را بزنید و به رنگ موی جدید و طبیعی‌تان خو کنید.

موهایتان خشک و شکننده شده
متخصصان می‌گویند رنگ‌های سنتی مو که به نوعی رنگ را در موها ته‌نشین می‌کنند معمولا به آنها آسیبی وارد نمی‌کند. اما اگر برای روشن‌ کردن موهایتان بیش از حد درگیر تشریفات آماده‌سازی آن شوید، سرنوشت موهایتان چیزی جز آسیب‌دیدگی نخواهد بود. فیبر مو دارای لایه‌ای به نام کوتیکول است. زمانی که مو سالم باشد، درست به مانند سنگ‌های مسطح روی سقف عمل می‌کند. وقتی که آسیب ببیند حالت پوسته‌پوسته پیدا می‌کند. رنگ‌زدایی و شستشوی رنگ مو هم باعث از بین رفتن کوتیکول می‌شود. نتیجه کار این است که مو حالت پریشان، خشک و شکننده پیدا می‌کند. انشعاب قسمت انتهایی مو و حالت مواج آن و نیز داشتن موهایی با طول‌های مختلف، از سایر نشانه‌های آسیب‌دیدگی مو است.moohaye-khoshko-shekanade

بعد از دو هفته موهایتان دوباره سفید می‌شود
اگر دیگر حوصله زیاد شدن موهای سفیدتان را ندارید (چه ریشه موها و چه کل‌ آن)، شاید ارزشش را داشته باشد که دیگر روزهایی که آنها را رنگ می‌کردید، فراموش کنید. اگر همیشه هر دو هفته یک‌بار وقت آرایشگاه داشتید و حالا هفته‌ای یک‌بار به آنجا سر می‌زنید، دیگر وقتش است که بگذارید موهایتان به رنگ عادی خودشان باشند. بهتر است در این دوران، از هر لحظه از بازنشستگی، مسافرت و دیدار با دوستان لذت ببرید؛ به‌جای آنکه مدام به سالن زیبایی سر بزنید.

پوست سرتان به تازگی دچار خارش و حساسیت شده
اگر چندین روز یا چندین سال است که موهایتان را رنگ می‌کنید، بروز خارش غیرعادی، احساس درد و یا ریزش مو می‌تواند نشانه حساسیت شما به رنگ مویی باشد که استفاده می‌کنید. تعداد نسبتا زیادی از افراد نسبت به یک ترکیب به‌کار رفته در رنگ‌مو به نام پی-فنیلن‌اِدیامین (PPDA) حساسیت دارند؛ باید گفت که این ترکیب باعث ایجاد رنگِ دائمی رنگ مو خواهد شد. علائم آن در آغاز بسیار خفیف است، بنابراین خیلی کم پیش می‌آید که افراد در آغاز کار بتوانند آن را تشخیص دهند. در شرایطی که تمام رنگ‌موهای دائمی دارای PPDA هستند، رنگ موهای شبه‌دائمی و رنگ‌موهای قابل شستشو اغلب این ترکیب را در خود ندارند و احتمالا به همین خاطر است که میزان مصرف آنها بالاتر است.kharesh-sar

موهایتان را رفته رفته روشن‌تر کرده‌اید
اگر رنگ درخشان موهایتان در طول سال از عسلی طلایی ریشه‌ها به بلوند خاکستری و سفید پلاتینی تغییر می‌‌کند، باید گفت زمان آن است که دیگر دست از رنگ کردن آن تار موهای بیچاره بردارید. وقتی رنگ موهایتان را روشن‌تر و روشن‌تر می‌کنید تا ریشه‌های نقره‌ای آن را بپوشانید، باید گفت که دیگر موهایتان سفید شده‌اند. اگر رنگ مویتان را خیلی روشن انتخاب می‌کنید که رنگش با رنگ مویی که می‌روید فرق چندانی نداشته باشد، در واقع نشانه این است که باید کلا رنگ کردن موهایتان را متوقف کنید.

چطور موهای آسیب‌دیده را ترمیم کنیم؟
البته نمی‌توان به طور دقیق راهکاری برای این مسئله ارائه داد: اگر خیلی به موهایتان می‌رسید، آنها را رنگ می‌کنید و متوجه آسیب‌دیدگی‌شان شده‌اید، دیگر زمان آن است که از اقدامات و روش‌های درمانی شدید و خشن دست بردارید و کارهایی در جهت ترمیم آنها انجام دهید.

¼¶°«

وقت آن است که دیگر رنگ موهایتان را کنار بگذارید و از هر چیزی که به موهایتان آسیب می‌زند، استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید که موی شما به شکل بیولوژیکی بافتی مرده است، اما زیر آن موهای سالم و تازه رشد می‌کند. در قدم بعدی به موهای تازه بیرون‌آمده خود این فرصت را بدهید تا با کوتاه کردن انتهای تارهای آسیب‌دیده، شانس دوام بیشتری داشته باشند. بعد ماهی یک ‌بار به آرایشگاه بروید؛ چرا که این کار باعث می‌شود موها به موازات رشد، یک‌دست باشند. از طرفی کوتاه کردن موها باعث از بین رفتن انشعاب انتهای آنها شده و مانع از جدا شدن و تفکیک آنها از پوست سر می‌شود. در واقع با هر بار قیچی خوردن به آنها، بخش کم‌پشت و نازک موهای بریده می‌شود و موهایتان پرپشت‌تر به نظر می‌آید. در نهایت سعی کنید عادات سالمی برای مراقبت از موهایتان داشته باشید. از نرم‌کننده‌های غلیظی که حاوی روغن‌های طبیعی هستند (مانند روغن نارگیل یا روغن آرگان)، محصولات گرمایشی محافظتی و خصوصا محصولات تقویت‌کننده مو استفاده کنید.

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید