1

پوست و مو

علت و درمان عارضه فرو رفتن ناخن در گوشت پا

نوامبر 21, 2016 در 8:22 ق.ظ توسط

فرو رفتن ناخن در گوشت پا (ingrowing_toenail )
عارضه شایعی است که در آن گوشه یا کنار ناخن انگشت پا به درون گوشت نرم اطراف خود رشد می‌کند. نتیجه این وضعیت درد شست پا، قرمزی، ورم و گاهی اوقات عفونت است. عارضه فرو رفتن ناخن در انگشت معمولاً ناخن انگشت بزرگ پا را درگیر می‌کند.
اغلب می‌توان فرو رفتن ناخن در گوشت پا را در خانه مداوا کرد. اما اگر درد شما شدید و در حال گسترش باشد، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا او اقداماتی را برای درمان انجام داده و برای جلوگیری از عوارض فرو رفتن ناخن در گوشت پا، به شما کمک کند.foro-raftan-nakhon-dar-angosht
اگر مبتلا به دیابت یا سایر عوارضی هستید که باعث کاهش خون‌رسانی به پاهایتان می‌شوند، بیش از سایرین در خطر فرو رفتن ناخن در گوشت پا قرار دارید و لازم است درمان را جدی بگیرید
نشانه ها

علائم فرو رفتن ناخن در گوشت پا عبارتند از:
• درد و حساسیت به لمس در انگشت پا، در امتداد یک یا هر دو طرف ناخن
• قرمزی اطراف ناخن پا
• تورم انگشت پا در اطراف ناخن
• عفونت بافت اطراف ناخن پا

علت ها و دلایل فرو رفتن ناخن در گوشت پا

شایع‌ترین علل فرو رفتن ناخن در انگشت عبارتند از:
• پوشیدن کفش‌ها با پنجه تنگ که باعث فشار آمدن به انگشتان و ناخن‌های پا می‌شود
• کوتاه کردن بیش از اندازه ناخن پا کوتاه کردن آن به شکل هلالی (هنگام کوتاه کردن، گوشه‌های ناخن‌ها نباید کوتاه شده یا قوس داده شوند)
• آسیب دیدن ناخن پا
• داشتن ناخن‌هایی با خمیدگی غیرنرمال

عوارض
اگر فرو رفتن ناخن در گوشت پا درمان نشده یا کشف نشده باقی بماند ممکن است باعث عفونت استخوان قرار گرفته در زیرناخن گردد که این می‌تواند منجر به عفونت جدی استخوان شود.
عوارض این عارضه، خصوصاً زمانی شدید می‌شوند که شما مبتلا به دیابت باشید که می‌تواند باعث ضعیف شدن جریان خون و تخریب اعصاب پا‌ شود. در این وضعیت، امکان دارد که یک آسیب‌دیدگی جزئی پا (مانند یک بریدگی، خراش،میخچه، پینه یا فرو رفتن ناخن در انگشت) نیز به درستی بهبود نیافته و پا را دچار عفونت کند.alaem-foro-raftan-nakhon-dar-gosht-pa

درمان عفونت ناخن پا – پرهیز از پوشیدن کفش تنگ – ناخن ها را تا مدتی کوتاه نکرده سپس به صورت خطی کوتاه کنید نه هلالی -مصرف مسکن و آنتیبیوتیک -گذاشتن تکه ای کوچک گاز یا پنبه بتادینی در لبه ناخن -برداشتن قسمت کناری ناخن و بستر آن با بی حسی موضعی -برداشتن بافت های گرانولاسیون با کورت یا کوتر یا جراحی -در موارد عود کننده استفاده از فنول برای تخریب دایمی ماتریکس و برداشتن بخش کوچکی از پوست بخش خارجی شصت پا به شکل یک قاچ هندوانه تا به دنبال کشیدن پوست به خارج مانع از فرورفتن مجدد ناخن در گوشت شود.

پوست و مو

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

+

1 دیدگاه

 1. سعید

  on ژانویه 6, 2017 -

  شایعترین علت فرورفتن ناخن که درعکسهای بالا کاملا مشهود است وجود قارچهای پوستی در ناحیه بین ناخن و بافت پوست زیر ناخن هست که با میکروسکوپ کاملا قابل تشخیص است و با رشد قارچ ،سلولهای پوست نرم شده و میمیرد و همانطور که در عکسهای بالا لایه های مرده پوست درکنار ناخنها کاملا مشخص است و ناخن که دائما مانند فنر خم شونده ازلبه ها بطرف پایین فشار میاورد با نرم شدن بافت زیر بطرف پایین خم شده و درنهایت منجر به فرو رفتن و خونریزی وجراحت میگردد.
  علت دیگری که میتواند ناخنهارا بطرف پایین خم کند ورزش نکردن وراه نرفتن با فشار مناسب بر ناخنها میتواند تا حدودی ناخنها را منحنی کند ولی بندرت جراحت ایجاد میکند.
  راه درمان
  باید هرروز ضمن رعایت اصول بهداشتی بافت مرده را اززیر ناخن خارج کرد وباداروهای ضد قارچ بتدریج قارچهای زنده را درون سلولهای زیرین پوست ازبین برد و درطول درمان از پوشیدن کفشهای بسته که منجر به عرق کردن پا میشود اجتناب کرد.
  لازم به ذکر است که در مواقعی که در مان صورت نگیرد قارچها به کل یا قسمتهای عمیقتری در زیر ناخن نفوذ کرده ودرمان سختتر میشود .وکلا درمان زمانبری است و حداقل یکماه باید دقیق تکرارکنید تا کاملا ریشه کن شود وگرنه بعد از مدتی وضعیت سابق تکرار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید