0

پوست و مو

علل ایجاد چین و چروک های پوست چیست؟

اکتبر 12, 2016 در 4:14 ب.ظ توسط

علل ایجاد چین و چروک های پوست چیست؟

چین و چروک به دو دسته تقسیم می شود: خطوط ظریف ( چروک ) و شیار های عمیق (چین ها ). درمان های در دسترس امروز به طور کلی برای خطوط نازک ( چروک ) است. شیار های عمیق ( چین ها ) بیشتر در اطراف چشم، دهان و گردن خود را نشان می دهد.
به تدریج که سن ما بالا می رود، چروک ها بر روی صورت و بدن پدیدار می شوند. چروک ها بیشتر بر روی قسمت هایی از بدن ایجاد می شوند که در معرض تابش آفتاب است مانند صورت. تابش مزمن اشعه آفتاب، با صدمه زدن به پوست باعث ایجاد خشکی، افتادگی و چروک می شود. همچنین گردن، دستها ، و بالای ساعد می تواند به همان اندازه متاثر از چین و چروک شود. برخی می گویند چین و چروک های نشانه عقل است، اما مطمئنا بسیاری از شما نمی خواهید آنها را بر روی صورت خود داشته باشید!

ellal-chino-chorok-sorat
طبیعی است که هر چه سن شما بالاتر رود، چین و چروک های پوست شما بیشتر خواهد شد . با افزایش سن ، پوست شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و بیشتر شکننده می شود. همچنین ، پوست تولید چربی کمتری می کند ولایه های عمیق تر پوست شما خشک و چرب می شود. این باعث می شود که پوست شل و افتاده به نظر برسد.
چین و چروک ها می توانند به صورت زودرس ایجاد شوند. چین و چروک زودرس می تواند به علت قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید رخ دهد . قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید به روند طبیعی پیری سرعت می بخشد . نه تنها قرار گرفتن در معرض اشعه های خورشید، بلکه قرار گرفتن در معرض عوامل زیست محیطی دیگراز جمله گرما، باد و گرد و غبار می تواند به ایجاد چین و چروک کمک کند.amal-zibaiei-sorat-ba-prp
اگر شما یک فرد سیگاری باشید، این امکان وجود دارد که صورت شما در سنین بسیار زود شروع به گرفتن چین و چروک بکند.
وراثت نیز ممکن است در ایجاد و پیشترفت چین و چروک نقش بازی کند.
استرس روانی یکی دیگر از دلایل مهم برای ایجاد و افزایش چین و چروک صورت است.
مشخص شده است که زنان استعداد بیشتری به ایجاد چین و چروک اطراف دهان در مقایسه با مردان دارند.
بر این باورند که کمبودهای تغذیه ای مانند کمبود ویتامین B12 و یا کمبود آهن نیز به ایجاد چین و چروک کمک می کند.

درمان چین و چروک با استفاده از پی آر پی (PRP)
بازسازی پوست بوسیله پی آر پی ( پلاسمای غنی از پلاکت )، نوعی درمان است که برای جوان سازی پوست از خون خود بیمار استفاده می کند. پی آر پی، آخرین درمان بیولوژیک برای جوان سازی پوست است که در بسیاری از کلینیک های زیبایی در سراسر جهان با موفقیت تجربه شده است.
مدت زمان زیادی ست که پی آر پی در پزشکی برای خواص التیام زخم آن به رسمیت شناخته شده است. از این رو، به طور گسترده ای توسط چندین تخصص مختلف پزشکی شامل ارتوپدی، معالجه و درمان امراض پا، دندانپزشکی ، جراحی پلاستیک، عروقی ، و ستون فقرات استفاده می شود.az-beyn-bordan-chinochorok-prp
در این روش درمانی با استفاده از اجزای خون به نام پلاکت ها که حاوی فاکتورهای رشد هستند، سلول های بدن فعال و نوسازی می شوند. این فاکتورهای رشد، زمانی که در بدن تولید می شوند، باعث ساخته شدن سلولهای جدید در جهت جوان سازی پوست می شوند.
بسیاری از ستارگان سینمای هالیوود در حال حاضر با انجام این روش به سادگی و بدون عوارض جانبی جوان سازی پوست می کنند. برخی از درمان ها ( مثل بوتاکس ) به طور بالقوه می تواند باعث عوارض جانبی شود.
پی آر پی معمولا در نواحی که در آن پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده استفاده می شود. این درمانی است که پوست شما را سفت کرده و می تواند شما را جوانتر و سالمتر نشان دهد.
با این حال ، هر کسی نمی تواند از این نوع درمان بهره مند شود. بیماران مبتلا به برخی بیماریهای پوستی مثل لوپوس، پورفیری و یا آلرژی نمی توانند از این روش درمانی استفاده کنند. همچنین بیماران مبتلا به سرطان ، شیمی درمانی ، اختلالات متابولیک و سیستمیک شدید، و عملکرد غیر طبیعی پلاکت ها ( یعنی اختلالات خونی ) نمی تواند تحت درمان با پی آر پی قرار گیرند.

prp-baraye-chinochorok-sorat
به غیر از سلول های قرمز و سفید، خون ما دارای جزء دیگری به نام پلاکت می باشد. این پلاکت حاوی فاکتورهای رشد ی است که باعث تحریک بافت های بدن برای تولید سلول های جدید می شود. ابتدا حدود 40-20 سی سی از خون شما گرفته می شود. این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است. خون جمع آوری شده شما در داخل یک لوله که حاوی ژل پی آر پی ست ریخته می شود. سپس لوله، در دستگاهی به نام سانتریفوژ قرار می گیرد و در 2 مرحله حدود 10 دقیقه چرخانده می شود. نیروی گریز از مرکز دستگاه، اجزای خون شما را از هم جدا می کند. پلاکت ها ی تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا می شوند. حالا PRP که شامل عوامل رشد فراوان و سلولهای بنیادی است، آماده تزریق می باشد.
سپس پی آر پی پس از یک بی حسی موضعی در محل مورد نظر تزریق می شود. از آنجا که هیچ برش جراحی وجود ندارد، درد پس از عمل بسیار کم و یا اصلا وجود ندارد.
کل فرآیند در حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و می تواند در مطب انجام گردد.

 

پوست و مو

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید